Danimarkalı tekstil devinin Türkiye atağı

Dünyanın önemli tekstil devlerinden Danimarkalı Bestseller, Türkiye pazarını büyütmek ve yönetmek adına İngiltere’den tekstil gurusu Andrew Farnham’ı Türkiye’ye atadı. Farnham, Bestseller’ı ve markalarını tanıtmak üzere basın ile bir araya geldi

Danimarkalı tekstil devinin Türkiye atağı

Danimarka’da toptan satış yaparak başlayan Bestseller bugün dünyada Çin hariç 3 milyar euro cirosu olan 40 yaşında, dünya çapında 10 bin ve sadece Çin’de 6 bin perakende satış noktası bulunan global bir marka olarak sektöre yön veriyor. 2014 yılı itibarıyla Türkiye’de bulunan markaları için yeni bir operasyon başlatan Bestseller bu çerçevede Andrew Farnham’ı Türkiye’ye atayarak yenilikleri başlattı. Geçen seneye oranla 2014 yılından yüzde 20 büyüme oranı bekleyen Bestseller, markalarının en büyüklerinden olan Vero Moda için yüzde 10, Jack & Jones için yüzde 35’lik bir büyümeyle seneyi kapatmayı planlıyor. Şuan 36 mağaza ile sektörde olan Vero Moda 2014 yılı içinde 10 yeni mağazayla satış ağını genişletmeyi hedefliyor.

Yeni mağaza konseptlerine yatırımın bedeli 1 milyon euro
Bestseller bünyesinde yer alan Jack&Jones ve Vero Moda’nın Cevahir AVM’de bulunan mağazaları yeni konseptleriyle bir hayli dikkat çekti. Dünya mağazalarında uygulanan konsepti birebir taşıdıklarını ifade eden Farnham bunun kendilerine maliyetinin 1 milyon euro olduğunu söyledi. 4 hafta önce açılan Cevahir AVM’deki Jack& Jones’un konsept yeniliğinden sonra cirosunun 2 katına çıktığını, aynı metrekareden çok daha büyük bir kar elde ettiklerini vurgulayan ülke müdürü yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını söyledi. Ayrıca bu karlılık AVM yönetimlerinin de dikkatini çekmiş durumda. Yaratılan konsept mağazalardan sonra mağaza açma tekliflerinin AVM yönetimlerinden gelmeye başladığını söyleyen Farnham, şimdi aynı gelişmeleri Vero Moda için beklediklerini ifade etti. Vero Moda’nın 500 metrekare alana mağazası geçtiğimiz akşam verilen özel bir davetle kapılarını açtı.

Artık koleksiyonu Türkler belirliyor
Mağazalarında satışa sunulan ürünlerin artık kendi pazarını, insanını tanıyan Türkler tarafından yapıldığının altını çizen Farnham, tekstil pazarını bilen insanlarla yol almanın karlılığı da artırdığını söylüyor. Türkiye’nin perakende sektöründe çok genç bir ülke olduğunu sık sık vurgulayan İngiliz müdür “10 senelik bir perakende geçmişi olan Türkiye’de pazarın genişlemesi ve gelişmesi için daha çok yolumuz var” dedi. “Hırslı, çalışkan piyasa her zaman iyidir. Avrupa ülkeleri mağazacılık ve perakende sektöründe artık belirli bir seviyeye ulaştığı için büyümeler yavaşladı. Türkiye’de büyüyebilme fırsatı bulmak bu anlamda önemli” diyen Farnham, Türk çalışanının çok azimli olduğunu ve başarmak için çok çalıştığını gördüğünü söyledi.

Bestseller markaları için tekstil üretiminin yaklaşık yüzde 10’unun Türkiye’de gerçekleştiğini, asıl amaçlarının bu oranı yüzde 40’lara çekmek olduğunu anlatan deneyimli yönetici bu anlamda Türkiye ile olan ilişkiler ve ekonomiye katkı için tekstilin çok önemli bir araç olduğunu söyledi. Vergi uygulamalarının koleksiyon çeşitliliğini etkilediğine dikkat çeken Farnham, şimdiye kadar gerçek deriye uygulanan vergi yüzünden koleksiyonlarında kullanamadıklarını ancak vergi kalktıktan sonra koleksiyona ekleyebildiklerini sözlerine ekledi.

Yeni konseptiyle Vero Moda
Vero Moda güzel giyinmek isteyen, moda bilincine sahip ve bağımsız genç kadınların tercih ettiği bir marka olarak Cevahir AVM’de yenilenen mağazasının kapılarını ilk kez moda severlere açtı. Avrupa, Orta Doğu, Kanada ve Çin başta olmak üzere 46 ülkede tüketiciyle buluşan Bestseller markaları toplamda 2 bin 900 zincir mağaza, 12 bin multi-brand mağaza ile sektöre yön veriyor. En büyük pazar payı ise Çin, Norveç, Almanya, Hollanda, İsveç ve İspanya’da bulunuyor.

Tüm dünyadaki genç bayanlara hitap eden ve aksesuardan elbiseye, monttan şorta kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Vero Moda uluslararası bir marka olarak güncel moda trendlerini başarıyla sunuyor.