CSF Group Genel Müdürü Mustafa Özübek

CSF Group, gümüş ve saat sektöründe 45 yıllık deneyimini perakende sektöründe Loja’s markasıyla devam ettiriyor. CSF Group Genel Müdürü Mustafa Özübek’ten, Loja’s markasını dinledik

CSF Group Genel Müdürü Mustafa Özübek

Fulya B. ÖZTÜRK

Loja’s markasını çatısı altında bulunan CSF Group’u tanıyabilir miyiz? Yaklaşık 45 yıllık deneyimlerinden kısaca bahseder misiniz?
CSF Group bugün bünyesinde gümüş ve saat sektöründe iç piyasa ve dış piyasada toptan ve perakende satış faaliyeti gösteren firmalardan oluşan bir grup. İlk firmamız Özcan Silver’ın temelleri 1969’da atıldı. O yıllarda sektörde üretim ile başladığımız hizmete 1995 yılında pazarlama birimlerinin kurulmasıyla birlikte de aktif olarak toptan satış faaliyeti göstermeye başladık. İç piyasada gerçekleştirdiğimiz toptan satışımızın dış pazarda da gelişme göstermesi ile 2005 yılında Tayland satış ofisimizi açtık. İlerleyen süreçte İstanbul’da gümüş zincir fabrikasıyla ve “S&B Jewelery” olarak bin 500 metrekarelik fabrikamızı da faaliyete açarak üretimimizi hızlandırdık. Aynı dönemde gümüş sektöründe iç ve dış pazarda hizmet verdiğimiz toptan satış faaliyetini, saat üretim ve toptan satış tarafında da gerçekleştirmek amacıyla saat sektörüne de adım attık. Jack Pierre, Balezza ve CSF Time saat markalarımızı oluşturduk. Saat tarafında iç piyasayla birlikte dış pazarda distribütörlük sistemiyle de çalışmaya devam ediyoruz. Saat sektörüne girişimiz aynı zamanda gümüş takıda ve perakende tarafında da Loja’s markamızı oluşturmamızla aynı döneme geliyor. Loja’s markamız franchise ticari sistemi ile işletilen mağazacılık disipline üstüne kurulmuş son tüketiciye hitap ediyor. Büyüyen her işletme için perakende tarafına da sıçrayan hizmet alanımız, franchise sistemiyle oluşturduğumuz mağazalarımız ile artmaya devam ediyor. CSF Group, bugün dünyanın 72 ülkesine ihracat sağlıyor ve aynı zamanda yurt dışında İtalya, Rusya, Hong Kong, Polonya, Kazakistan, Litvanya, İngiltere, Sırbistan, Dubai, Yunanistan, Amerika fuarlarıyla birlikte yurt içi tüm sektör fuarlarına katılım gerçekleştiriyoruz.

Lojas’ın hangi nedenlerle kuruldu? İddiasını öğrenebilir miyiz?
Loja’s CSF Group’un büyümesinin sonucu olarak kuruldu. Büyüyen gelişen firmaların sektör içi veya dışı farklı alanlarda ve hizmetlerde faaliyet göstermeye başladığı gibi bizler de toptan satış hizmetimizi perakende hizmet alanında Loja’s markamızla gerçekleştirmek istedik. Gümüş ve takı, yükselen ve hızla markalaşan bir sektör... Biz de bu sektörde markamızla kendimize özgü çizgimizde son tüketiciyle buluşmak istiyoruz.

Üretici kimlik, önemli güç

Lojas mağazalarının neredeyse tamamı AVM’lerde bulunuyor. Bunun nedenini öğrenebilir miyiz?
Şu an 13 mağazadan 3 tanesi cadde mağazası. AVM’ler artık alışverişin nabzının attığı alanlar oldu ve tüketici alışveriş ihtiyacını AVM’lerden karşılıyor. Türkiye’de Cadde mağazacılığının geliştiği alanlar çok az. Bu açığı AVM’ler karşılıyor ve hızla tercih edilmeye devam ediyor. Bugün birçok marka AVM’lerde yer alıyor. Franchise müşterilerimiz daha çok AVM mağaza talebiyle bize ulaşıyor.

Mağaza yatırımı yaparken, seçtiğiniz AVM’lerde hangi kriterleri arıyorsunuz?
AVM seçiminde işlevselliğinin değerlendirilmesini söz konusu. Herhangi bir AVM yerine özellikle ziyaret sayısının yoğunluğu, ulaşımın rahatlığı ve içindeki markaların etkisi oluyor.

CSF Group, üretici bir firma. Üretici kimliğiniz Lojas markasına nasıl bir güç veriyor?
Üretim tüm sektörlerde olduğu gibi bizde de kaynak güç oluşturuyor. Biz üretimimizi kendi içimizde gerçekleştirdiğimiz gibi dışarıdan da işçilik ve modellemede uzman atölyelerle çalışıyoruz. Kendi ürettiğimiz ürünlerin garantisiyle birlikte daha uygun fiyatlandırma politikası gerçekleştirmemizi sağlıyor.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?
Ürün çeşitliliğimiz farklı yaş grupları ve zevklere hitap eden koleksiyon ve takı gruplarından oluşuyor. Bu bağlamda çocuk takılarından 40 yaş ve üstü kadınlara yönelik, çelik ve saat ürünlerimizle de erkek müşterilerimize yer veriyoruz.

Sektörünüzde son dönemde tüketici davranışlarında bir değişiklik oldu mu? Geçmişten günümüze tüketici davranışlarını değerlendirir misiniz?
Tüketici artık daha bilinçli... Markalaşma hızlandıkça tüketiciler de daha ayırt edici oluyor. Bu aslında markaların kendini geliştirmeleri açısından oldukça verimli bir durum... Tüketici aldığı ürünün analizini rahatlıkla yapabiliyor, birçok alternatif arasından hızlı bilgiye ulaşıyor ve kararını da daha bilinçli verebiliyor.

Franchising sisteminizden de bahseder misiniz? Franchise’larınızda aradığınız kriterler nelerdir?
Tecrübe her konuda olduğu gibi bu noktada da önemli... Öncesinde gerçekleştirdiği ticari faaliyetleri baz alınıyor. Bununla birlikte gerçekleştirmek istediği hedefi birlikte planlayabileceğimiz ve bu hedefe birlikte ulaşma, çalışma noktasında gerçekleştireceğimiz uyum, önemli kriterlerden.

2012 hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
CSF Group bugün 40 yılı aşkın tecrübesiyle gümüş takı sektöründe lider isimler arasında yer alıyor. Elbette bu durum, köklü deneyimlerimize ve devamlı kendini geliştiren, yenileyen dinamik kurumsal yapımızla ilgili… Bugün üretimden toptan satışa ve son tüketiciye ulaşan Loja’s mağazamız ile satış sonrası hizmetimize kadar geçen her aşamada aktif hizmet veriyoruz. Yurt içi fuarlarıyla birlikte yurt dışında da 20’den fazla uluslararası fuara katılıyoruz. İç piyasa ve dış piyasada CSF Group olarak kazanmış olduğumuz başarılar ödüllerle tescilleniyor. Yükselen gümüş takı ve saat sektöründe, yüksek kalite ve özgün tasarımlar içeren ürünlerin yer aldığı markalarımızı, Loja’s marka mağaza kimliği ile bütünleştirerek, marka değerimizi yükseltmeyi hedefliyoruz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.