Çorlu’ya 500 milyon dolar yatırım

Kişisel bakımdan ev, hobi ve kırtasiye ürünlerine, elektrik, elektronik, telekomünikasyon sistemlerinden, sağlık ürünlerine birçok sektöre yönelik üretim yapan 3M, dünyada sayılı ülkede hayata geçirdiği bölgesel üretim üslerinden birini Türkiye'de kuruyor

Çorlu’ya 500 milyon dolar yatırım

3M, Çorlu’da bulunan Avrupa Serbest Bölgesi'nde hayata geçirilecek proje için yaklaşık 500 milyon doları bulacak bir yatırım yapacağını açıkladı. Aralık ayı içinde temeli atılması planlanan tesis üst düzey teknoloji ile çalışacak ve binin üzerinde nitelikli istihdam sağlanacak. Yatırım kararı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katıldığı 3M ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısıyla açıklandı.

3M Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Giuseppe Castaldi de yatırımın 3M açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, sorumlu olduğu bölgenin, Türkiye’nin de içinde bulunduğu büyüme potansiyeli yüksek 31 ülkeyi kapsadığını bildirdi. Mevcut pazarlardaki büyüme fırsatlarını gözlemlediklerini ve yeni ürünleri ile gelişmekte olan pazarlara erişimlerini artırdıklarını aktaran Castaldi, bu yüksek potansiyeli göz önüne aldıklarında 3M'nin uluslararası büyüme stratejilerine ve bölgesel yeterlilik hedefine paralel olarak Türkiye’de güçlü bir yatırım yapmak için plan geliştirdiklerini dile getirdi.

Dünya ekonomisinin belirsizlik içinde bulunduğu dönemde, Türkiye'nin ekonomik büyüme ve istikrar anlamında gösterdiği başarının bu coğrafyayı yatırım anlamında cazip kıldığını vurgulayan Castaldi, “Burada özellikle uluslararası yatırımcıları cesaretlendiren yatırım ortamının ve son dönemde açıklanan yeni yatırım teşvik paketinin öneminin bir kez daha altını çizmek isterim. Bu değerlendirmeler ışığında, Türkiye'nin yatırım için ne kadar doğru bir ülke olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor” tespitinde bulundu.

Kaynak: Dünya