Butik İK’lar markaların partneri

Kendi içinde İK departmanı olmayan ve bu ihtiyacı dışarıdan karşılayıp İK firmalarıyla çalışan çoğu marka, son zamanlarda, hem daha efektif hizmet almak hem de partner modeli ile kendilerini daha iyi anlayan butik İK firmalarıyla çalışmayı tercih etmeye başladı

Butik İK’lar markaların partneri

Küçük ancak deneyimli kadroları ile müşterinin beklentisini iyi algılayan, sonuç üretmede daha başarılı çalışmalar gerçekleştirebilen butik İK firmaları, markaların ‘büyük havuzun içinde yüzmeye çalışmaktansa, küçük yapılanmaların içinde bir partner modeli ile bizi daha iyi anlayan firma’ düşüncesi ile daha fazla tercih ediliyor.

Butik İK firmalarında diğer firmalara oranla çalışan sirkülasyonunun daha düşük olduğuna vurgu yapan Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, “Kalıcı ve deneyimli kadrolar ile uzun soluklu çalışmalar gerçekleştirmek çok daha verimli. Bu hem firmanın kendi kültür ve organizasyonunu devamlı tekrar etmesini önler, hem de sonuca gitmesinde daha hızlı bir yol izlemesini destekler. Butik İK firmaları daha az proje çalışırlar ancak çalıştıkları proje üzerindeki konsantrasyonları, süreç yönetimleri ve paylaşımları daha yüksektir. Ekipler deneyimli kadrolardan oluştuğu için aday üzerindeki ikna ve seçme teknikleri daha gelişmiştir. Bu da firmalara sağladıkları hizmetlerde sonuca gitmede daha başarılı sonuç elde etmelerini sağlar” yorumunda bulundu.