Burda Market büyümeye odaklandı

Perakendeciliğin özüne insanı koyan ve ona göre hareket eden Burda Market, bu yılı büyüme yılı ilan etti ve hedefinin yüzde 40’ını şimdiden gerçekleştirdi. Hedefleri doğrultusunda öncelikle Anadolu Yakası’na yöneldiklerini söyleyen Burda Market Genel Müdürü Tufan Özçit, şu an 26 olan şube sayılarını yılsonuna kadar 35’e çıkartacaklarını dile getirdi

Burda Market büyümeye odaklandı

Onur KAYA

Burda Market, perakendeciliğin özüne insanı koyuyor. Perakende ve perakendecilikle ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Dünyamızda her türlü gelişimde insan faktörü var. Bu nedenle perakendeciliğin özünde insan olduğunun bilincindeyiz. Perakendecilik, mal ve hizmetlerin, bir işletme aracılığı ile azar azar son tüketiciye satılması olarak ifade edilebilir. Ayrıca sektör rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı bir alan olarak kabul ediliyor. Bu nedenle de bu sektörde kalitenin, ürün çeşidinin, fiyatın, ürünün satış yerinin ve sergileme şeklinin, güvenilir olmanın önemi çok büyük. Ayrıca kaliteli ürünlerin yanı sıra güler yüzlü hizmet, hijyen ortamlarının oluşturulması ve buna uygun gerekli alt yapıların oluşturulması da gerekli.  Perakende bizim için belirttiğimiz maddelerle geçerli. Müşterilerimizin mağazalarımızdan mutlu bir şekilde ayrılmaları bizim için çok önemli. Talebi pazarlama yöntemleriyle ilgi oluşturmak bir nebze mümkün olsa da sektörde belirleyici olan son tüketicinin tercihleri. Bu yüzden her zaman insanımızı anlamaya ve taleplerine kulak vererek tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mağazalar hazırlıyoruz.

Marka bilinirliliği konusunda nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz? Farklılaşmak adına neler yapıyorsunuz?
Marka bilinirliği oluşturmak günümüz piyasalarında çok meşakkatli ve pahalı bir iş. Genel olarak yazılı ve sözlü medyada hazırlanan reklam çalışmalarımız oluyor. Marka bilinirliği müşteriye yaklaştıkça farklı olarak oluşabiliyor. Uygun yerlere açılan yeni mağazalar marka bilincinin oluşmasında etki sağlıyor. Ayrıca sosyal faaliyetlerimizde sık sık tekrar ediyoruz. CRM uygulamalarımız ve yaptığımız hediye kampanyalarımızda müşteri sadakatinin oluşmasında ve marka bilinirliğinin artmasında etki sağlıyor.

Teknolojiye yatırım yapıyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, perakende sektöründe pazar günlerinin tatil olmasıyla ilgili planlamalar yapıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sektörü nasıl etkiler bu durum gerçekleşirse?
Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu ve devletin en yüksek kademeleri olan Bakanlar Kurulu’nda bu konular hakkında yıllardır görüşülüyor ve bir türlü sonuç alınamıyor. Sonuç alınamamasının en önemli sebebini öncelikli olarak sektörün her taraf için maddi ve istihdam konularına açıklık getirememesi olarak görüyorum. Bu şekliyle bakıldığında bu yasa tasarısının kime fayda sağlayacağı veya sağlamayacağından ziyade müşteri dediğimiz ve içinde bizlerinde bulunduğu kesime yani tüketicilere “siz ne istiyorsunuz?” sorusunun hala sorulmuyor olması, sonuç alınamamasının en önemli sebebi. Tüm sektörler için belirleyici olan tüketici olduğuna göre, bu soruyu onlara sorarak karar almak en doğrusu olacak.

Müşteri memnuniyeti denince akla neler gelmeli? Burda Market bu konuda neler yapıyor?
Müşteri memnuniyeti en kısa şekliyle, müşterinin ihtiyacının giderilmesi ve isteğinin karşılanması sonrasındaki tatmin oranıdır. Müşteri memnuniyeti bütün işletmeler için gerekli. Müşterilerinizi memnun ederseniz sadık müşterileriniz olur ve bu da işletmenizin başarısında ve sürekliliğinde en önemli kriterlerden biridir. Biz, müşterilerimizi öncelikle “işverenimiz” olarak görüyoruz. Müşterilerimizle “evinizin bir parçası olmak istiyoruz” kararlılığı ile hareket ediyoruz ve planlamalarımızı yapıyoruz. Kurumsal değerlerimiz içinde bu var. Kendimize yüklediğimiz bu amaca ulaşmak için tüm mağazalarımızda öncelikle Türk ve dünya standartlarına uygunluğunu sorgulayarak ürün çeşitliliğini bol tutuyoruz. Temizliği ve hijyeni standart hale getirerek güvenle alışveriş yapılabilecek ortamlar hazırlıyoruz. Günümüz şartlarına uygun teknolojik alt yapılara yatırımlar yaparak güncel olmaya çalışıyoruz. Alın terinin değerini bilerek müşterilerimizin en kaliteli ürünleri en uygun fiyata almaları için uğraş veriyoruz. Kendimizin satın almayacağı hiçbir ürünü müşteriye satmıyor ve raflarımızda da bulundurmuyoruz.

Satın alma yapabilir

Sosyal sorumluluk çalışmalarınızdan bahsedebilir miyiz? Nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?
Sosyal sorumluluk projelerine elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Bu projelerimizi sürdürülebilir ve sık sık tekrar ederek insanlık adına da faydalı olmayı amaçlıyoruz. Özellikle Kızılay ile birlikte kan bağışı yapılması konusunda insanları bilgilendiren ve yönlendiren faaliyetlerimizi sık sık tekrar ederek kan toplanmasına öncülük ediyoruz. Halen devam eden birde “Hatıra Ormanı” projemiz var. Unilever ile ortak yürüttüğümüz bu proje, şu anda gayet güzel ilerliyor. Proje sonunda küçük bir ormanımız olacak. İlerleyen dönemlerde de başlatacağımız yeni sosyal sorumluluk projelerimiz var.

Personel verimliliğini artırmak ve sadık personelle çalışmak adına neler yapıyorsunuz? Sektörün sıkıntısı olan kalifiye personel eksikliğini nasıl gideriyorsunuz?
Personel verimliliğini artırmak ve sadık personelle çalışmak için kendi içimizde hazırladığımız eğitim ve kariyer planlamalarına yönelik çalışmalarımız var. Yapılan araştırmalara baktığımızda, perakende sektöründe çalışmak isteyen kişilerin arışta olduğunu görüyoruz fakat yine araştırmalar işten ayrılmaların da en fazla perakende sektöründe olduğunu gösteriyor. Bu ilginç durum bize çalışanların bu işi kendilerine gelecek olarak görmediklerini hissettiriyor. Tüm sektörde sadık personel konusunda sıkıntılar var. İşten ayrılan personel durumları, eğitimleri için harcanan zaman ve maliyetinin dışında hizmetlerimizin de aksamasına neden olabiliyor.  Biz personellerimizi ilan portalları, yazılı basına verilen ilanlar ve İşkur ile ortak çalışmalarla temin etmeye çalışıyoruz.

Burda Market 2014 yılını büyüme yılı olarak ilan etmişti. Bu konudaki çalışmaları nasıl gidiyor? Hedefleriniz, planlamalarınız ne durumda?
Evet, 2014 yılında büyümeye karar verdik. Buna yönelik hedeflerimiz doğrultusunda özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yatırımlarımızı yaptık. Anadolu Yakası’nda müşterilerimizin taleplerini karşılayacak sayıda şubemiz yoktu. Bu nedenle önceliğimizi Anadolu Yakası’na vererek bölgedeki şube sayımızı 8’e ulaştırdık. Büyümelerimizi daha ziyade satın alma yöntemini kullanarak sağladık. Şuan 26 mağazamızla hizmet veriyoruz. 2014 yılı sonuna kadar bu sayıyı 35’e çıkartmayı hedefledik. Yaptığımız yatırımlarla büyüme hedefimizin yüzde 40’ını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Büyümelerimizi uygun ve verimli yerlere yeni şubeler açarak gerçekleştirebileceğimiz gibi uygun şartlar olursa 2’li-3’lü grupları satın alarak da gerçekleştirebiliriz.