Banvit BRF, Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliğini vurguluyor

Banvit BRF, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekiyor. Çalışanlarına cinsiyet eşitliği eğitimleri vererek toplumsal dönüşüme katkı sağlayan Banvit BRF, 8 Mart’a özel hazırladığı videoda da ‘Hayat, eşitlik varsa tamam’ mesajı veriyor

Banvit BRF, Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliğini vurguluyor

Toplumsal yaşamda kadın gücü ve emeğine büyük önem veren Banvit BRF, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu gündeme getiriyor. 8 Mart’a özel bir film hazırlayan Banvit BRF, ‘Banvit’se Tamam’ sloganını bu iletişim özelinde “Hayat, eşitlik varsa tamam” söylemine dönüştürüyor.

Çünkü hayat müşterek

Banvit BRF’in farklı departmanlarında çalışan çiftlerin evlerinde çekilen videoda, aile içi iş bölümünde eşitliğin önemine vurgu yapılıyor ve “Ev işi, sadece kadının işi değildir” mesajı veriliyor. Dijital mecralarda yayınlanan filmde, ‘ev işlerine destek olan’ değil, ev işlerinde gereken sorumluluğu alan Banvit BRF’nin erkek çalışanlarına yer veriliyor.

8 Mart’ın cinsiyet eşitliği konusunu gündeme getirmek için anlamlı bir gün olduğunu belirten Banvit BRF CMO’su Yasemin Gürleroğlu, ‘Banvit’se Tamam’ sloganını 8 Mart özelinde “Hayat, eşitlik varsa tamam” söylemine dönüştürdüklerini belirterek; “Ev işlerinin sadece kadınların işi olduğu’ algısını yıkmayı hedefleyen ve ‘Hayat müşterektir’ mesajını veren filmimiz, Banvit BRF’de görev yapan kadın çalışanlarımızın ev ortamlarında çektikleri kısa görüntülerden oluşuyor. Filmin seslendirmesi de yine bir başka kadın çalışanımız tarafından gerçekleştirildi. Bu filmi oluştururken kadın çalışanlarımızın günlük hayatlarındaki yoğun tempodan, bir eş, bir anne ve kadın olarak yaşadıkları zorluklardan ilham alan bir iç görü ile yola çıktık. Ancak bu gerçek hikâye aslında sadece şirketimiz veya ülkemize ait değil tamamen evrensel bir nitelikte. Eşleri çalışsın ya da çalışmasın, tüm dünyada ‘ev işlerine destek olan’ değil, ev işlerinde gereken sorumluluğu alan erkekler görmek istiyoruz. Çünkü hayat, eşitlik varsa tamam. Bu anlamda filmimizle toplumsal cinsiyet eşitliğindeki pozitif dönüşümün gerekliliğine işaret etmekten mutluyuz” dedi.

Çalışanlarımıza kulak veriyoruz’

Cinsiyet eşitliğini bir şirket politikası olarak benimsediklerini belirten Banvit BRF İK Direktörü Gökçen Aslan Özşar ise şunları söyledi: “Kadınların emeğini önemsiyoruz ve kadın çalışan sayımızın giderek artmasından mutluluk duyuyoruz. Çalışanlarımızla çeşitli platformlarda bir araya geliyoruz ve onlara kulak veriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz toplantılar ve bire bir görüşmelerden elde ettiğimiz sonuçlar, şirket içi uygulamalarımıza ve politikalarımıza da ışık tutuyor. Banvit BRF’de yaklaşık 5.200 kişi çalışıyor ve çalışanlarımızın yaklaşık yarısını kadınlar oluşturuyor. Biz işe kendimizden başlıyoruz ve çalışanlarımıza cinsiyet eşitliği eğitimleri vererek eşit işgücünü destekliyoruz” dedi.

Film Linki: https://www.youtube.com/watch?v=k_E3EvHI8TQ