Bakraç’ta değişim zamanı

Günlük 250 ton süt işleme kapasitesine sahip olan Bakraç, süt ve süt ürünleriyle müşterilerine hizmet veriyor. Öte yandan bu yıl içerisinde Amasya’nın önemli şirketlerinden Fimar Holding bünyesine katılan marka, üretim hatlarından ambalajlarına, logosundan bölge yapılanmasına uzanan bir dizi değişikliğe giderek hedef büyüttü. Bakraç Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, “Bakraç’ın misyonu bu ülkenin değerlerine sahip çıkmak ve lezzetlerini yaşatmak. 2013 yılı sonuna kadar Türkiye dağıtım ağımızı büyük oranda tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu

Bakraç’ta değişim zamanı

Uğur TATLI

Bakraç, 2012’de Fimar Holding bünyesine katılarak yeni bir yapılanma içerisine girdi. Öncelikle bu süreci sizlerden dinleyebilir miyiz?
Amasya Boğazköy’de kurulan Bakraç’ın geçmişi 1995 yılına dayanıyor. O yıllarda özelleştirme idaresinden Oğraş Toprak Gıda şirketinin sahipleri Mustafa ve Hasan Oğraş kardeşler tarafından satın alınmış. 2012 yılına kadar büyük emekler harcanarak Bakraç bölgesel güçlü bir marka haline getirilmiş. 2012 yılına gelindiğinde Bakraç kendi bölgesinin sınırlarını zorlayan, özellikle yoğurdu, ayranı, kaymağı ve yöresel ürünleriyle bilinen bir marka oldu. 2012’nin başında Bakraç markası bölgenin güçlü holdinglerinden Fimar tarafından satın alındı ve üretimden pazarlamaya yatırımlar yapılarak Anadolu’nun gerçek lezzetlerini üretme misyonuyla yenilendi. İşe öncelikle markamızın geleceğine yön verecek bir marka stratejisi oluşturma çalışmasıyla başladık. Bu konuyla ilgili “goodjob” danışmanlık şirketinden destek aldık. Marka vaadimizi ve kimliğimizi oluşturduktan sonra bunu en iyi aktarabilecek görsel kimlik değişikliklerini yaptık. Son 1 yılda logomuzdan ambalajımıza bütün görsel kimliğimizi yeniledik. Ambalajlarımızda kendi çiftliğimizden süt teminimizi anlatan süt dalgaları kullandık. Üretimde kullandığımız makinelerimizin yenilenmesi için ciddi yatırımlar yaptık. Üretim, dağıtım ve satış ekibimizi güçlendirdik. İstanbul’a bölge müdürlüğü kurduk. En iyi ürünü üretmek istiyorsanız en nitelikli sütleri kullanmanız gerekir. İşe tam olarak buradan başladık. Amasya ilinin yüzde 56’sını mera alanları oluşturuyor. Biz de coğrafyamızın sağladığı bu imkanı kullanarak Bakraç Elmaköy Çiftliği’ni kısa sürede kurduk ve çiftliğimiz fabrikamızın süt ihtiyacını kısa sürede karşılar duruma geldi. 2 bin 500 dekar arazi üzerine kurulu Bakraç Elmaköy Çiftliği’nde 100’e yakın personel en nitelikli sütleri üretmek için çalışıyor. Çiftliğimizde üretilen sütler bugün sektör ortalamasının üzerinde bir kaliteye sahip.

Bakraç’ın ürün yelpazesi hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yurt içinde “Bakraç” ve “Saygılı” markalarıyla Orta Doğu pazarında da Seyber markasıyla üretim yapıyoruz. Bakraç markasının temel var oluş amacı bu ülkenin gerçek lezzetlerini koruyarak, en nitelikli sütlerden en lezzetli ürünleri tüketicisinin sofrasına taşımak. Başta Anadolu’ya has hafif kıvamlı ve biraz ekşimsi bir tada sahip olan Anadolu yoğurduna sahip çıkıyoruz ve Anadolu yoğurdunu dünya çapında tanınan bir marka haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında süt kaymağı, tel peynir, ayran gibi ürünlerimizde de geleneksel lezzeti koruyoruz. Ürün yelpazemizde kaşar, UHT süt, krem peynir, lor, tereyağı, beyaz peynir gibi ürünlerimiz de bulunuyor.

Bakraç, Anadolu yoğurduna önem veriyor

Ürünleriniz arasında en dikkat çekeni Anadolu yoğurdu. Bu yoğurdu diğerlerinden ayıran özellikleri bizimle paylaşır mısınız?
Anadolu yoğurdunun hafif ekşimsi tadı, yumuşak kıvamı ve mis gibi kokusu vardır. Yüzyıllardır bu topraklarda üretilen gerçek Anadolu yoğurdu bu şekildedir. Ancak son yıllarda sanayileşmenin artması, raflarda ürünün daha fazla kalmasını sağlamak amacıyla kullanılan katkı maddeleri her geçen gün bizi kendi yoğurdumuzdan uzaklaştırdı. Bir yoğurt rafta haftalarca bozulmadan durabilir mi? Mümkün değil. Yoğurdun tatlımsı bir tadı olur mu? Olmaz. Peki, buna nasıl yoğurt diyorsunuz o zaman? Biz bu anlayışın karşısında duruyoruz ve bu topraklardan dünyaya yayılan gerçek Anadolu yoğurdunu üretiyoruz. Bakraç Anadolu yoğurdu yüzde 100 süt kullanılarak üretiliyor. İçerisinde süt tozu, katkı maddeleri yok. Tadı ekşimsi, kıvamı da yumuşak… En önemlisi de el değmeden tam otomasyonla üretiliyor.

Süt ve süt ürünleri özelinde baktığımızda tüketicilerin yoğurt tüketim alışkınlarını ne yönde seyrediyor?
Süt ürünleri sektörünün ülkemizde büyüme potansiyeli oldukça yüksek. Birçok süt ürünü tüketiminde dünya ortalamasının çok gerisindeyiz, ancak yoğurt tüketiminde dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Yoğurt ülkemizde yemeklerde tamamlayıcı olarak tüketiliyor. Kişi başı yoğurt tüketimimizin yaklaşık 36 kilogram dolaylarında olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak halen pazarın büyük kısmını kayıt dışı ve markasız ürünlerin oluşturduğunu görüyoruz. Tüketilen yoğurdun yaklaşık yüzde 80’nini markasız ürünler oluşturuyor. Kişi başı gelir artışı ve eğitim seviyesinin artışına paralel bu oranın kısa sürede azalacağını tahmin ediyoruz.

Bakraç rotasını Orta Doğu’ya çevirdi

Üretim tesisleriniz ilgili neler söylersiniz? Günlük üretim kapasitenizi öğrenebilir miyiz?
Günlük 250 ton süt işleme kapasitesine sahip tesisimizde yaptığımız makine yatırımlarıyla gerçek Anadolu lezzetlerini en hijyenik ve modern imkanlarda üretiyoruz. Fabrikamızda 250’ye yakın personel çalışıyor. Ürünlerimizi Amasya’daki fabrikamızdan, başta Anadolu olmak üzere Orta Doğu ülkelerini de kapsayan geniş bir coğrafyaya gönderiyoruz. Amasya ilinden dünyaya açılan bir marka yaratmayı hedefliyoruz. Son bir yıl içerisinde yaptığımız makine yatırımları ve Amasya’da yer alan Elmaköy Çiftliği’nden sağladığımız yüksek nitelikli sütler ile tesisimizin üretim niteliğini çok üst seviyelere çıkardık.

Bakraç’ın ciddi bir ihracat potansiyeli de bulunuyor? Bu bağlamda ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Seyber adında bir markamız daha var, bu marka ile gerçek Anadolu lezzetlerini Orta Doğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Anadolu lezzetleri Orta Doğu ülkelerinde seviliyor. Türkiye, son yıllarda bu ülkelerde iyi tanıtılarak ve Türk markalarına karşı pozitif bir algı oluştu. Orta Doğu’da ayrı bir ekip kurduk. İhracat çalışmalarımızı bu ekip aracılığı ile sürdürüyoruz. Fimar Holding, Ortadoğu ülkeleri ile uzun yıllardır iş yapıyor ve bölgede tanınıyor. Bu tanınırlık ve tecrübe Orta Doğu ülkelerine kısa sürede ürünlerimizi penetre etmemizi sağladı.

Bakraç, uzun vadede neleri hedefliyor? İleriye dönük projelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bakraç’ın misyonu bu ülkenin değerlerine sahip çıkmak ve lezzetlerini yaşatmak. Anadolu yoğurdu onlardan birisi. Bunun yanında kaymak, tel peynir, klasik peynir, ayran gibi ürünlerimizi de yine gerçek lezzetlerini bozmadan üretmeye devam edeceğiz. 2013 yılı sonuna kadar Türkiye dağıtım ağımızı büyük oranda tamamlamayı hedefliyoruz. Orta vadede ise Orta Doğu ülkelerinde markalaşma planlarımız bulunuyor.