AVM ciro endeksi yüzde 0,6 düştü

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı etkisi ile artan alışveriş merkezleri ciro endeksi Ağustos 2014’te düşüş kaydetti

AVM ciro endeksi yüzde 0,6 düştü

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ağustos ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2014 Ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 0,6 azalarak 162 puan olarak gerçekleşti.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar Ağustos 2014’te bir önceki yılın aynı ayına göre 1 puan düşüş kaydetti ve verimlilik metrekare başına 619 TL olarak kaydedildi. Verimlilik, İstanbul’da 678 TL, Anadolu’da ise 580 TL olarak gerçekleşti.

Ağustos ayının en büyük ciro artışı yiyecekte
Geçtiğimiz yılın Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında 2014 Ağustos ayında yiyecek ve hipermarket kategorilerinde endeks artarken, giyim kategorisinde değişim gözlenmedi. Endeks Ağustos 2014’te genel kategorisi, AVM’lerdeki diğer* alanlar, ayakkabı-çanta ve teknoloji market/elektrikli eşyalar kategorilerinde ise düşüş kaydetti. Buna göre Ağustos 2014’te kategoriler bazında endeks oranları şu şekilde oluştu: Yiyecek cirolarında yüzde 10 artış, hipermarket cirolarında yüzde 8 artış, giyim cirolarında yüzde 0 değişim, genel ve AVM’lerdeki diğer* alanlar cirolarında yüzde 1 azalma, ayakkabı-çanta cirolarında yüzde 3 azalma, teknoloji market/elektrikli eşyalar cirolarında yüzde 9 azalma.
(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

Ziyaret sayıları düşüşte
Ağustos 2014’te ziyaret sayısı endeksi bir önceki dönemin aynı ayına göre, yüzde 2,9 oranında azalarak 100 puan olarak gerçekleşti.

AVM Endeksi Ağustos ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 0,6 oranında azalmıştır. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Ramazan Bayramını kutladık. Bu durum yaz tatili dönemi olmasına rağmen endeksin bir önceki yıla göre yüksek oranda artmasını sağlamıştı. Bu yılı 2013 yılının aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda ise tatil döneminin ve genel iç ve dış gelişmelerin etkisiyle endekste küçük oranlı da olsa azalma yaşandığını gözlemliyoruz. Kategoriler bazında endeksi incelediğimizde de zorunlu olarak tanımlayabileceğimiz yiyecek ve hipermarket kategorileri dışında diğer kategorilerde değişim olmadığını veya düşüşler yaşandığını kaydetmeliyiz. Bu durum tüketicilerin Ağustos ayında zorunlu ihtiyaçları dışında harcamalarında kısıtlamaya gitmeyi tercih ettiğini gösteriyor” dedi.