AppsFlyer, "Dünya çapında 12.000'den fazla markayla çalışıyoruz"

AppsFlyer, "Dünya çapında 12.000'den fazla markayla çalışıyoruz"

1. AppsFlyer firması hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

AppsFlyer, mobil uygulama pazarlamacılarına uygulamalarını büyütmek ve pazarlama kampanyaları söz konusu olduğunda daha iyi kararlar alabilmek için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayan bir mobil pazarlama ölçüm şirketidir. Bu, ne tür kullanıcıların reklamlarla etkileşimde bulunduğuna, uygulamayı kimlerin indirdiğine, uygulamayla etkileşime girip girmediğine veya hızlı bir şekilde kaldırılıp kaldırılmadığına vb. ilişkin bilgileri içerir.

Hepsiburada ve Getir gibi Türkiye'deki birçok marka da dahil olmak üzere dünya çapında 12.000'den fazla markayla çalışıyoruz.

2. Pandemi döneminde Türkiye'de e-ticaret pazarı ne kadar büyüdü?

Türkiye'de e-ticaret pazarı pandemi boyunca önemli ölçüde büyüdü. Örneğin, pandeminin ilk vurduğu 2020'nin ilk 6 ayında, perakende uygulama yüklemelerinin sayısı ikiye katlandı ve bunların içindeki harcamalarda %250'lik bir artış oldu. Karşılaştırıldığında, dünya genelinde yüklemeler aynı zaman diliminde yalnızca %31 arttı.

3. Sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

En önemli farklılıklarımızdan biri, baştan beri temel ilkelerimizden biri olan %100 tarafsız olmamızdır. Bağımsız bir ölçüm şirketi olarak en doğru verileri sunmamızı engelleyen herhangi bir çıkar çatışmamız yoktur.

Ayrıca, sürekli değişen bir endüstride vazgeçilmez olan yenilikçi ürünleri pazara hızlı bir şekilde sunmamızı sağlayan teknolojimize de büyük yatırımlar yaptık. Örneğin, Apple iOS 14.5'i zorunlu kıldığından, öngörüye dayalı ölçüm çözümü PredictSK ve Intel ile ortaklaşa oluşturduğumuz bir veri temiz odası olan Privacy Cloud dahil olmak üzere bir dizi yeni gizliliği koruyan ürünü piyasaya sürdük.

4. 2021 yılındaki e-ticareti değerlendirerek 2022 büyüme beklentinizi açıklar mısınız?

E-ticaret pazarı, büyük ölçüde COVID-19 pandemisi ve tüketicilerin genel olarak dijital ve mobil cihazlara geçişinin etkisiyle son birkaç yılda hızla büyüdü ve Türkiye'de bununla ilgili herhangi  bir yavaşlama belirtisi görmüyoruz.

2021'in ilk yarısında yükleme sayısı %113 yükselerek iki katından fazla arttı. Karşılaştırıldığında, dünya genelinde yüklemeler yalnızca %6 arttı.

Genel olarak, hem yüklemelerde hem de Ramazan ve Black Friday gibi önemli alışveriş dönemlerinde yapılan harcamalarda en büyük artışı görüyoruz ve yine bunun 2022'de de devam etmesini bekliyoruz.

5. Metaverse, sanal mağazalar, kripto ödemeleri… Tüm sektörlerde ciddi bir teknoloji yatırımı var. Sizce geleceğin e-ticareti nasıl olacak?

Bu alanlarda çok fazla yatırım gördük, ancak bunların hala ana akım olmaktan uzak olduklarını ve e-ticaret alanında daha büyük bir rol oynadıklarını görecek olsak da, birçok günlük alışveriş yapan kişinin yine de fiziksel mağazalara, web'e ve mobil cihazlara bağlı olacağını unutmamak gerekir.

Yakın gelecekte, giriş engelleri genellikle fiziksel perakende ve işletmeden tüketiciye çok daha düşük olduğundan, doğrudan tüketiciye yönelik çevrimiçi ve mobil perakendecilerde hızlı bir artış görmeye devam edeceğiz.

Etik ve sürdürülebilir perakende, iklim değişikliği, sürdürülebilirlik, hızlı moda ve tek kullanımlık ürünler etrafında değişen tüketici duyarlılığına paralel olarak büyüyecek.

Son olarak, en başarılı e-ticaret şirketlerinden bazıları, güven oluşturmanın ve sadakati artırmanın bir yolu olarak güçlü marka toplulukları oluşturuyor. Meta veri deposunun öğelerini ve NFT'lerin devreye girdiğini görmeye başlayabileceğimiz yer burasıdır. Örneğin, tanınmış bir markadan bir NFT satın almak size yeni ürünlere, indirimlere veya diğer özel avantajlara ilk erişiminizi sağlayabilir.

6. Bildiğimiz kadarıyla 18 ülkede ofisiniz var. Yeni ülkelere açılma hedefiniz var mı?

Halihazırda iki yeni ofis açtık ve şu anda dünya çapında 20 ofise ulaştık. şirket olarak büyümeye devam ediyoruz ve bunu yapmak için geçerli sebeplerimiz oldukça yeni pazarlara açılmaya devam edeceğiz.