2022 Hibrit Sigortacılık yılı olacak

2022 Hibrit Sigortacılık yılı olacak

Pandemi süreci 2021’de de etkilerini birçok alanda hissettirerek tarihteki yerini aldı. Pandeminin devam eden etkilerinin yanı sıra yıl boyunca yaşanan sel ve deprem gibi doğal afetler, yangınlar, değişen dinamikler ve ekonomik gelişmeler, sektörün aksiyon alma gücünün ve mevcut yapısının ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.

2022 yılı için gelişmiş ülke ekonomilerinin bile net bir öngörüde bulunamadığını gözlemliyoruz. Her sektör gibi biz de gelişen olayları ve gündemi yakından takip ederek pozisyon almaya çalışıyor olacağız.

Pandemi çok iyi bir test oldu; şirketlere hızlı ve çevik karar almayı ve aksiyona geçmeyi öğretti. Var olan penetrasyonu artırmayı hedefleyen sigorta sektörünün, 2022 yılında bu hedef doğrultusunda büyümesini devam ettireceğini ama bu büyümenin geçtiğimiz yıllardan daha zorlu olacağını da söyleyebilirim. Öte yandan dijital teknolojilerin sektörümüze daha fazla nüfuz edeceğinin de altını çizmek isterim.

2021 yılı sektörümüzdeki ürün ve hizmetlerin, pandemi ekseninde şekillendiği bir yıl oldu. 2022 yılı da insanların davranış modellerinin dönüşeceği bir yıl olacak. Bu dönemlerde insanların bizden bekledikleri şey daha fazla yol göstermek, danışman gibi çalışmak ve ne zaman isterlerse her şekilde yanlarında olmak. Bir danışman olarak; onların risklerini öngörebilmek, beklentilerini en iyi şekilde anlamak, onları korumak ve riskleri yönetmek en önemli işimiz.

ÖzserNEO olarak hem dijitalleşmenin etkileri hem de dijital dönüşüm alanında müşterilerin beklentilerini karşılayabilme konusunda hazırlıklıyız. Bu nedenle, danışmanlık rollerini yerine getirmelerini sağlamak ve güçlendirmek amacıyla şube ağımızı geliştirmek ve onları desteklemek konusunda her zamankinden daha fazla destek olacağız.

Sigortacılıkta bir devrim gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de bir ilk olarak, sigorta dağıtım kanalları tarafından ilk defa yapılacak hibrit uygulama ile geleneksel şube ve online platformu buluşturuyoruz. Dijitalleşme bilinci ile kurguladığımız ve 2022 senesinin ilk çeyreğinde lansmanını gerçekleştireceğimiz dijipol.com, online sigortacılığın en gelişmiş e-ticaret platformu olacak.

Dijipol.com’u rakiplerinden farklılaştıran özelliği, hibrit sigortacılık anlayışı. Bu vesile ile “Hibrit Sigortacılık” jargonunu da sektörümüze kazandırmış olduk. Kısaca açıklamam gerekirse; internet üzerinden poliçe satın alan müşterilerimize diledikleri her an, oturdukları bölgeye en yakın şubemizden, telefon veya yüz yüze iletişimde bulunabilecekleri müşteri yetkilileri atayan Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek yeni nesil sigortacılık modelidir diyebilirim.

Pandeminin ilk zamanlarında başladığımız ve iki yıllık titiz bir çalışma sonunda sektörle buluşturacağımız Dijipol markasının sigorta sektörün jenerik ismi olacağını düşünüyoruz. Bu hibrit uygulama sistemi ile sektörün yönünü değiştireceğiz.

Geleneksel dağıtım kanalları doğru şekilde bir dijital dönüşüm yapamazlarsa maalesef onları kötü günlerin beklediğini şimdiden görüyoruz. Doğru şekilde bir dijital dönüşümle kendilerini yenilediklerinde sektörde yerlerini sağlamlaştıracaklarını biliyoruz. Bu açıdan da bakıldığında şubelerin hibrit sisteme dahil olmaları da çok önemli olacak. Biz de Dijipol sayesinde onların bu sisteme dahil olmalarının önünü açıyoruz.

 

Ramazan ÜLGER

ÖzserNEO Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü